Krakowski Wianek 2018

relacje

19. BJF za nami 13.07.2018 - 15.07.2018
XIX Baszta Jazz Festival w Czchowie odbył się 13, 14 i 15 lipca 2018 roku. Był inny niż wszystkie wcześniejsze. Wyjątkowa atmosfera, wiele ciepłych słów, wspomnień i deklaracji o pomocy, podkreślały jak ważny jest Baszta Jazz Festival dla wielu z nas.
Koncerty rozpoczęliśmy w piątek 13 lipca w Oranżerii Hotelu Łaziska. Tadeusz Płachta, który podjął się prowadzenia wydarzenia na samym wstępie wprowadził nas w tą trudną opowieść o Jacku Mazurze - człowieku, który kochał festiwal, dla którego poświęcił 19 lat życia, i który traktował go (jak zawsze powtarzał) jak trzecie dziecko. Podróż ta była wyjątkowa, każdy zespół wspominał i dedykował Jackowi najpiękniejsze utwory. Było tak, jakby Jacek był obecny z nami.
Jako pierwszy wystąpił: Five O’Clock Orchestra z Częstochowy - zespół, który rozkochał w jazzie tradycyjnym zgromadzoną publiczność.
Kolejny zespół Warsaw Dixielanders z Warszawy wykonał znane standardy jazzowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej w taki sposób, że publiczność nie pozwoliła im zejść ze sceny, domagając się wielokrotnych bisów.
Natomiast Stanley Breckenridge, którego znaliśmy doskonale z poprzednich edycji, poznawaliśmy na nowo w bardzo interesującym projekcie z TRIO. Niesamowity pianista i wokalista jazzowy w towarzystwie Tolka Lisieckiego i Wiesława Jamioło wykonał show, które oglądaliśmy na stojąco oklaskując kolejne ich wykonania.
W jam session przeszliśmy płynnie. Muzycy już pod koniec koncertu Stanleya włączali się w wykonanie utworów.
Sobota niosła ze sobą wiele wspaniałych wydarzeń. Od 14-tej trwały próby z uczestnikami konkursu "O Złotą Basztę", a o 17-tej przesłuchania przed komisją w składzie: przewodniczący Marek Michalak oraz członkowie Jan Boba i Wojciech Groborz.
Około 15-tej jazz w wykonaniu South Silesian Brass Band pojawi się na platformie, z którą mknął od Hotelu Łaziska w Czchowie do Zajazdu Zagłoba i Kąpieliska Chorwacja w Jurkowie, zawitał również na Rynek i powrócił do Hotelu.
Przez cały czas podgrzaną atmosferę ochładzały strugi deszczu, ale tak jak bywało wcześniej, na oficjalne otwarcie festiwalu było bezdeszczowo, a nawet pogodnie i ciepło. Występ laureatów Konkursu dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych "O Złotą Basztę" otworzył sobotni festiwal. I miejsce ex aequo zajęli Grzegorz May i Artur Kuś, II - Dorota Okrasińska, a III - Marcin Szumal.
Następnie na scenie wystąpił Adam Jarzmik Quintet. Efekty twórczej pracy muzyków tej młodej, rozwijającej się formacji zostały nagrodzone przez naszą publiczność brawami.
Tuż przed 20-tą wystąpił znany nam z wcześniejszego wydarzenia jakim był jazz na platformie South Silesian Brass Band. Zespół kończąc swój występ na scenie zapoczątkował paradę nowoorleańską, na której czele szedł Marek Michalak.
Poruszając się w tych melodyjnych i przyjemnych dźwiękach doszliśmy do koncertu "Boba Jazz Band", który podczas XIX edycji festiwalu wystąpił wraz z Andrzejem Rosiewi-czem. Akcent regionalny wydarzeniu nadał występ zespołu Pieśni i Tańca Iwkowianie, działa-jącemu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Iwkowej - dziękujemy serdecznie młodym arty-stom i dyrektorowi.
O w pół do 11-tej w nocy na scenie zagościł przyjaciel festiwalu Jazz Band Ball Orche-stra, ich koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.
Koncert galowy na Rynku zakończył Traditional Club Revival ze Słowacji. Zespół z niezwykłą spontanicznością i witalnością wykonał koncert poruszając się pomiędzy stylami jazzu: Nowy Orlean, dixieland, Chicago i swing.
W tym roku aukcja prac plastycznych na rzecz baszty w Czchowie odbyła się pomiędzy występami artystów. Serdecznie dziękujemy wszystkim artystom i ofiarodawcom za przekaza-nie prac; dziękujemy Agnieszce Kareckiej, Agnieszce Kotarbie, Agacie Rościecha-Kanownik, Patrycji Janickiej- Raciborskiej, Teresie Horzymek oraz Ewie i Jarosławowi Bacewicz.
Po sobotnich koncertach na Rynku spotykaliśmy się na jam session w Hotelu Łaziska.
Trzeci dzień festiwalu odbył się na plaży Hotelu Łaziska. Tam nieopisanych wrażeń do-starczyły nam występy tarnowskich muzyków. Wystąpili: Bartek Szu & Te fajne dziewczyny oraz Old Boys Band. W towarzystwie Old Boys Band udaliśmy się także na spacer łodziami po Jeziorze Czchowskim.
Podczas festiwalu, dla upamiętnienia Jacka Mazura wystawiona była księga pamiątko-wa, gdzie można było złożyć wpis, odnotować refleksje. Obecnie księga znajduje się w Cen-trum Informacji Turystycznej w Czchowie więc jeśli jeszcze ktoś pragnie złożyć tam swój pod-pis zapraszamy.
Należy podkreślić, że w trakcie festiwalu padła deklaracja ze strony organizatorów fe-stiwalu, że Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych "O Złotą Basztę" będzie nazwany imieniem Jacka Mazura.
Tegoroczny festiwal by naprawdę wyjątkowy. Dziękujemy wszystkim - muzykom, prowadzącym, współorganizatorom i publiczności za tą niesamowitą atmosferę, która była odczuwalna przez cały czas.

Do zobaczenia za rok, na XX Baszta Jazz Festivalu w Czchowie
Elżbieta Ogiela - dyrektor MOKSiR w Czchowie

Dziękujemy wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe przy organizacji XIX Baszta Jazz Festivalu w Czchowie:
Firma Usługowo Handlowa Rabek - Państwo Maria i Zbigniew Rabiasz
Alicja i Kazimierz Malik - Gospodarstwo Ogrodnicze 
Krystyna i Dariusz Drożdż - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej DARMED
Eugeniusz Cieśla - Zakład Urządzeń Mechanicznych ZUMEC
Piotr Musiał - Zakład Betoniarski JURBET z Jurkowa
Zajazd ZAGŁOBA z Jurkowa
Maria i Władysław Osada - "Osada-Eko-Pol"
Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków Oddział w Czchowie
Pagen Sp. z o. o.  Gnojnik
Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego TAURUS Sp. z o. o. Pilzno
Tadeusz Sacha - Firma Transportowa DREW TRANS z Jurkowa
Małgorzata i Józef Góral - Przedsiębiorstwo GóralMet z Czchowa
Firma Produkcyjno Handlowo Usługowa Sara
Antoni Baniak
Maria i Tadeusz Cetnarowscy - Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Czchowie
Bożena i Leszek Szot - PPUH SZOT z Jurkowa
Bogdan Wrona - Hurtownia Wramex z Jurkowa
Danuta i Rafał Wiśniewscy
Nasz festiwal wsparli również finansowo sponsorzy, którzy chcą pozostać anonimowi. O wszystkich Pamiętamy i Serdecznie dziękujemy.


14 czerwca 2018 roku w ZSiP w Złotej odbył się końcowy etap Powiatowego Konkursu Historycznego, w którym udział wzięli uczniowie z gmin: Czchów, Gnojnik, Szczurowa, Brzesko, Dębno i Iwkowa.
27 października 2017 roku w sali kina "Baszta" w Czchowie podsumowaliśmy zadanie publiczne pn. "Straż na straży przyrody" jest współfinansowane przez Powiat Brzeski. Uczestnikami spotkania byli: dzieci przedszkolne i szkolne, młodzież oraz opiekunowie i rodzice. Laureaci konkursu plastycznego "Zagrożenia wobec przyrody wywołane przez człowieka oraz sposoby ochrony przed nimi" otrzymali cenne nagrody. Każdy z obecnych wyszedł z ulotką "Dziedzictwo Powiatu Brzeskiego" oraz sadzonkami drzewek leśnych. Sadzonki rozdaliśmy w ramach akcji " Drzewo - najlepsza technologia antysmogowa, którą dała nam matka natura!"
Organizatorzy: Ochotnicza Straż Pożarna w Czchowie, Gmina Czchów, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.
13 października 2017 roku w sali kina Baszta w Czchowie Komisja w składzie: Maria Wiśniewska-Płachta, Teresa Kasińska, Rozalia Krakowska, Joanna Dębiec, Patrycja Janicka-Raciborska, Paulina Kumorek, wyłoniła zwycięzców konkursu plastycznego pn. Zagrożenia wobec przyrody wywołane przez człowieka oraz sposoby ochrony przed nimi - organizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Czchowie w ramach zadania publicznego Straż na straży przyrody współfinansowanego przez Powiat Brzeski.
Spośród 102 uczniów Powiatu Brzeskiego ze szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych Komisja oceniająca test o Kazimierzu Wielkim wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali cenne nagrody w postaci m. in. tabletów, słuchawek, power bank-ów oraz wielu innych.
Zadanie publiczne pn. "Kazimierz wielki i jego czasy" powiatowy konkurs historyczny V edycja jest współfinansowane przez Powiat Brzeski.
Najmłodsi mieszkańcy gminy Czchów w odpowiedzi na zaproszenie Ośrodka Kultury do udziału w konkursie pn. Koszyczek Wielkanocny wzorowo zdali test przygotowujący do gromadzenia niezbędnych elementów do koszyczka.
W tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej pozyskało środki finansowe na działania edukacyjne związane z ochroną przyrody.
Zadanie publiczne pn.: Przyjaciel Przyrody - I edycja; jest współfinansowane przez Powiat Brzeski. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zrealizowaliśmy wiele ciekawych przedsięwzięć proekologicznych z udziałem najmłodszych mieszkańców Powiatu Brzeskiego oraz nauczycieli i rodziców.

poprzednia - 1234567 - następna »
Kalendarz imprez
Najbliższe wydarzenia
banarek 400
Galerie
SZCZUROWA
GNOJNIK
POWIAT BRZESKI
CZCHÓW
BRZESKO
BORZĘCIN
DĘBNO
IWKOWA
Kwartet na przedgórzu
Pogoda w regionie


CMS Tractable by Marketing Studio